English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

اخبار

حمایت بنیاد امام رضا(ع) از فعالیت‌های هنری مرتبط با امام هشتم(ع) در گستره ملی

حمایت بنیاد امام رضا(ع) از فعالیت‌های هنری مرتبط با امام هشتم(ع) در گستره ملی
مدیر عامل بنیاد بین‌المللی امام رضا(ع) گفت: این بنیاد از فعالیت‌های هنری مرتبط با امام رضا(ع) در گستره ملی حمایت می‌کند به گزارش خبرگزاری رضوی ،محمود رضا برازشدر گفتگو با خبرگزاری ایکنا با اشاره به انتقال دفتر این بنیاد از تهران به مشهد، گفت: یکی از مشکلات بزرگ تهران تمرکز در این شهر است. همین مسئله موجب شد به‌دور از تمرکز بالای تهران، تلاش کنیم مسائل مرتبط با امام رضا(ع) را در شهر امام رضا(ع) پیگیری کنیم.
وی با اشاره به اینکه اقدامات بنیاد در راستای ساماندهی ارادت علاقه‌مندان به امام رضا(ع) و دور هم جمع کردن و تشویق هنرمندان است، گفت: اگر ما از جشنواره‌های مختلف حمایت می‌کنیم به این دلیل است که انگیزه بیشتری به هنرمندان دهیم و مراسمی برپا شود که هنرمندان گرد هم آمده و هنرهای خود در خصوص امام رضا(ع) را بروز و ظهور دهند و علاوه بر تشویق سایر هنرمندان، هم‌افزایی هنری با محوریت امام رضا(ع) نیز شکل گیرد.

استقبال بالا از بخش فضای مجازی جشنواره رضوی
برازش اقدامات هنری و فرهنگی انجام شده با محوریت امام رضا(ع) را نسبت به دوران قبل از تشکیل بنیاد امام رضا(ع) و برپایی دهه کرامت بسیار متفاوت ارزیابی کرد و گفت: جشنواره‌های ما پس از بررسی صورت گرفته از دو سال پیش تاکنون تجمیع و تعداد جشنواره‌ها کم‌تر شده‌اند اما براساس گزارش‌های دریافتی در برخی از حوزه‌ها از جمله فضای مجازی، میزان استقبال و ارسال آثار از رشد قابل توجهی برخوردار بوده‌ است.
وی اضافه کرد: برخی دیگر از جشنواره‌ها هم دوسالانه برگزار می‌شود که فعلاً آمار دریافتی قابل مقایسه با دوره‌های قبل نیست. در برخی دیگر از حوزه‌ها مانند شعر و دلنوشته نیز همچنان استقبال از جشنواره بالاست. طرح‌هایی مانند نهضت کتابخوانی رضوی که توسط نهاد کتابخانه‌های عمومی صورت گرفته نیز موجب گستردگی توجه به کتاب‌های نوشته شده با محوریت امام رضا(ع) شده است.
مدیر عامل بنیاد بین‌المللی امام رضا(ع) با اشاره به اینکه برخی از جشنواره‌ها با مشکلات ریشه‌ای مواجه بودند، گفت: مثلاً در جشنواره تئاتر رضوی نمایشنامه خوب نوشته نشده بود و همین موضوع سبب شد تا تئاترهای خوبی اجرا نشود؛ به همین دلیل هشت نمایشنامه به نویسندگان برتر سفارش داده شد و در اختیار گروه‌های نمایشی قرار گرفت. امسال نیز که جشنواره تئاتر رضوی در تبریز برگزار شد، بخش فیلم‌نامه‌نویسی بدان اضافه شد.

نزدیکی بنیاد با آستان قدس مشهود است
وی در پاسخ به این سؤال که آیا آثار هنری جشنواره رضوی در حرم امام رضا(ع) مورد استفاده قرار گرفته است؟ گفت: نه ما خودمان را از مجموعه آستان جدا می‌دانیم و نه آنها خود را جدا از ما می‌دانند. به زودی نیز کار مشترک بنیاد و یکی از مجموعه‌های آستان قدس رضوی رونمایی می‌شود؛ نزدیکی بنیاد با آستان قدس مشهود است.
برازش در پاسخ به این سؤال که آیا نیازهای هنری آستان توسط هنرمندانی که علاقه‌مندی هنری خود به امام رضا(ع) را اثبات کرده‌اند، تأمین می‌‌شود؟ گفت: نیازها بسیار زیاد است و هر قدر هنرمندان در این خصوص فعالیت کنند باز هم حق امام رضا(ع) ادا نمی‌شود؛ اما مطلب این است که بنیاد و آستان قدس هم‌افزایی دارند. البته قدر مسلم در حد توانمان از طرح‌ها و فعالیت‌های هنری حمایت می‌کنیم.
وی تشریح کرد: بنیادها و نهادهای فرهنگی هنری آستان قدس عمدتاً در مشهد متمرکز است اما بنیاد امام رضا(ع) از فعالیت‌های هنری مرتبط با امام رضا(ع) در گستره ملی حمایت می‌کند و مثلاً جشنواره تئاتر رضوی را در تبریز و جشنواره شعر رضوی به زبان عربی را در خوزستان برگزار می‌کند. از آستان قدس رضوی این انتظار وجود ندارد که جشنواره شعر ترکی رضوی را در آذربایجان غربی برگزار کند، بلکه ما این کار را انجام می‌دهیم و این امر با هم‌افزایی مناسبی انجام می‌شود.
مدیر عامل بنیاد بین المللی امام رضا(ع) با تأکید بر اینکه نباید فعالیت‌های بنیاد امام رضا(ع) را محدود به جشنواره رضوی بدانیم، چرا که بنیاد اقدامات دیگر ی نیز انجام می‌دهد، گفت: جشنواره رضوی فقط بخشی از فعالیت‌های بنیاد است. فعالیت‌های بنیاد از سال ۹۲ در قالب بنیاد رضوی آغاز شده است و یکی از اقدامات انجام گرفته تأسیس و فعالیت خبرگزاری رضوی است که عملکرد خوبی هم داشته است.
وی به انتشار فصلنامه پژوهشی رضوی با بالاترین رتبه علمی ـ پژوهشی در کشور و در نوبت چاپ بودن ده‌ها مقاله برای انتشار در آن نیز اشاره کرد و گفت: یکی دیگر از اقدامات بنیاد حمایت از تولیدات فرهنگی هنری مرتبط با امام رضا(ع) است. برای مثال به حسن روح‌الامینی، هنرمند نقاش کشورمان سفارش چند نقاشی دادیم که در حال حاضر کار دو مورد از آثار به پایان رسیده است.
برازش در ادامه از مشکل محل نمایش آثار هنری مرتبط با امام رضا(ع) سخن گفت و بیان کرد: حسن روح‌الامینی در زمان خلق دو اثر هنری خود با محور زندگی امام رضا(ع) مشکل تهیه محل مناسب برای کشیدن نقاشی را داشت، پس از اتمام دو نقاشی نیز برای نمایش آنها محل مناسبی نداشتیم؛ به همین دلیل کشیدن نقاشی‌های بعدی را متوقف کرده‌ایم تا این مشکل حل شود.
محلی برای نمایش آثار نفیس هنری مرتبط با امام رضا(ع) نداریم
وی تصریح کرد: برای نمایش آثار نفیس هنری مشکل مکان نمایش داریم به همین دلیل دیوار ورودیه فرهنگسرای امام رضا(ع) در مشهد را به صورت قاب درست کرده و دو اثر حسن روح‌الامینی را در آنجا به نمایش گذاشته‌ایم اما اگر تعداد آثار نفیس ما زیاد شود، نمی‌دانیم باید در کجا به نمایش بگذاریم.
رونمایی از ۵۰۰ دقیقه چاوشی خوانی‌های محلی در رابطه با امام رضا(ع)
برازش در ادامه تشریح فعالیت‌های بنیاد امام رضا(ع) از تهیه پنج اثر موسیقیایی که سه ترانه آن را علیرضا افتخاری، خواننده کشورمان خوانده است خبر داد و گفت: در بخش آواهای محلی نیز آلبوم چاوشی‌های محلی ایرانی را برای امام رضا(ع) تهیه کرده‌ایم که وزیر ارشاد طی چند روز آینده از آن رونمایی می‌کند و حاوی ۵۰۰ دقیقه چاوشی‌خوانی‌های محلی در رابطه با امام رضا(ع) است.
وی در ادامه اعلام کرد: در همین راستا نیز از پایان‌نامه‌های سطوح عالی حوزه و دانشگاه حمایت می‌‌کنیم و تلاش داریم پایان‌نامه‌ها را به سمت سبک زندگی و آنچه مورد نیاز جامعه کنونی کشور است جهت‌دهی کنیم. با همکاری وزارت علوم تاکنون ۴۱۰  پایان‌نامه مرتبط با امام رضا(ع) شناسایی شده است.
۹ دی ۱۳۹۸ ۰۷:۵۵

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.